Naprawa torebek u kaletnika - jak wygląda, na czym polega, czy warto?
Wysokiej jakości torebka skórzana to skarb każdej kobiety. Nowoczesne modele pasują do wielu stylizacji, dlatego nikogo nie dziwi, że są często eksploatowane. I mimo tego, że włoska skóra jest trwała i wytrzymała, to może się zdarzyć, że po latach użytkowania ulubionej torby coś się w niej popsuje. Zniszczona rączka, porwana podszewka, zepsuty ekspres czy urwane zapięcie magnetyczne – wszystko może się zdarzyć. Nie oznacza to jednak, że musisz się rozstać na zawsze ze swoją ulubioną galanterią! Jest ktoś, kto Ci pomoże! Naprawa torebek to specjalność kaletnika. W dzisiejszym wpisie opowiemy, czym zajmuje się kaletnik, na czym polegają jego usługi oraz zastanowimy się nad tym, czy warto rzeczywiście z nich korzystać. Zapraszamy do lektury!
Kto to jest kaletnik?
Kaletnik to osoba zajmująca się wytwarzaniem i naprawą akcesoriów ze skóry, takich jak torebki, paski, portfele itp. Niegdyś w tym zawodzie korzystano jedynie ze skóry naturalnej, dziś ci specjaliści pracują również z ekoskórą. Historia profesji kaletnika w Polsce sięga czasów średniowiecza. Funkcjonowały wówczas tzw. cechy rzemieślnicze, które pełniły rolę swego rodzaju stowarzyszenia społeczno-zawodowego, sprawującego kontrolę nad wszystkimi przedstawicielami profesji. Żaden rzemieślnik nie mógł działać poza tą grupą. Obowiązek przynależności do cechu kaletniczego zniesiono w Polsce dopiero w 1989 roku! Od tej pory każdy kaletnik mógł działać na własną rękę i otworzyć swój prywatny warsztat. Mimo tej formalnej swobody dziś jest to zawód niezbyt popularny. Można powiedzieć wręcz, że jest to zawód ginący, ale... przez to również ekskluzywny. Kaletnik uprawia szlachetną sztukę tworzenia i nadawania nowego życia wyrobom skórzanym. Wymaga ona delikatności, precyzji, cierpliwości i wielu lat nauki. Praca w skórze jest czasochłonna, ale daje też niesamowite efekty.
Z tej krótkiej historii musisz zapamiętać jedynie, że jeśli Twoja ukochana skórzana torebka uległa zniszczeniu, jest dla niej ratunek! To jest właśnie to, czym zajmuje się kaletnik! Naprawa torebek to jego specjalność!
Jakie usługi oferuje kaletnik?
Współcześni kaletnicy oferują wiele usług związanych z naprawą torebek. W niektórych zakładach używa się maszyn, w innych kaletnicy szyją wyłącznie ręcznie. W obydwu przypadkach jednak nie masz się czego obawiać – Twoja torebka jest w dobrych rękach.
W jakich sytuacjach możesz zgłosić się do kaletnika? Oto kilka sytuacji:
- Popsuty ekspres – jeden z najczęstszych problemów. Nowy należy wszyć bardzo starannie, a w przypadku skóry nie jest to łatwe. Nie próbuj robić tego sama, udaj się do kaletnika.
- Urwany pasek lub rączka od torebki. Samodzielne przyszycie, choćbyś miała ogromne umiejętności, nie jest łatwe. Lepiej powierzyć tę sprawę ekspertowi.
- Wszelkie drobne usterki typu wyrwane nity, napy, oczka. Kaletnik wymieni zniszczone elementy w tak zręczny sposób, że zapomnisz, że kiedykolwiek były zepsute.
- Dorobienie dodatkowej dziurki w pasku torebki lub jego skrócenie. Niektóre modele posiadają regulowane paski. Jeśli Twoja torebka mimo zapięcia go na ostatnią dziurkę jest za długa, możesz zlecić kaletnikowi dorobienie dodatkowej dziurki lub skrócenie paska.
Dlaczego warto naprawiać torebki u kaletnika?
Na pewno posiadasz w swojej szafie przynajmniej jedną torebkę skórzaną, którą darzysz szczególnym sentymentem. Jeśli uległaby uszkodzeniu, na pewno nie chciałabyś się z nią rozstać. Ale co Ci po pamiątce, która kurzy się w szafie? Naturalne, że chciałabyś móc ją znowu nosić! Naprawa torebki przez kaletnika to świetny sposób, aby Twoje ukochane cacko odzyskało dawny blask.
Dlaczego warto powierzyć naprawę torebki skórzanej kaletnikowi? Po pierwsze, masz pewność, że Twój ulubiony worek lub shopperka trafią w ręce prawdziwego eksperta. On wie, jak zachowuje się skóra licowa, a jak podejść do nubuku czy zamszu.
Po drugie, kaletnik podpowie Ci również, w jaki sposób dbać o skórę naturalną. Jeśli chcesz zasięgnąć wiedzy u fachowca, to nie ma lepszej osoby niż kaletnik. Naprawa torebki to jedno, ale utrzymanie jej w dobrej kondycji przez kolejne lata wymaga odrobiny wysiłku. Mistrz kaletnictwa podpowie Ci np. jak usunąć zabrudzenia ze skóry licowej lub przypomni o tym, że do czyszczenia torebki skórzanej z nubuku najlepiej używać szczoteczki. Dzięki cennym wskazówkom uzyskanym w warsztacie Twoja skórzana torebka będzie prezentowała się efektownie przez bardzo długi czas.
Po trzecie, jesteś eko. Wyrzucanie i kupowanie nowej galanterii jest passé. Korzystając z usług warsztatu, kultywujesz dobre nawyki oraz wspierasz szlachetny zawód kaletnika. Naprawa torebki przez wykwalifikowanego mistrza – przyznasz, że jest w tym trochę nonszalancji ;)
Po czwarte, często jest tak, że skórzana torebka (np. dawny chlebak), jest pamiątką po przodkach. Może nosiła ją Twoja prababcia i Ty teraz też chciałabyś z nią mknąć po mieście? Warto oddać ją w ręce kaletnika, aby nadał jej nowy blask.
Czym zajmuje się kaletnik? – inne akcesoria skórzane
Naprawa skórzanych torebek to nie jedyne, co robi kaletnik. Zajmie się on również Twoimi (i męża!) paskami ze skóry. Wysokiej jakości akcesoria tego typu nie należą do tanich, dlatego warto podjąć się próby ich uratowania i oddać je w ręce specjalisty. Kaletnik dorobi dziurkę w pasku, który jest za luźny lub wymieni w nim uszkodzoną sprzączkę. Dzięki specjalnym, cienkim dłutkom do skóry dziurka będzie wyglądała, jakby była od zawsze częścią paska! Precyzja mistrza jest w tym przypadku bezcenna.
Kaletnik zajmie się również męską skórzaną aktówką, w której popsuło się zapięcie lub przetarła rączka. Dobierze odpowiedni rodzaj skóry i przyszyje nowy uchwyt. Możesz mu także podrzucić skórzane rękawiczki, pochwę na nóż myśliwski, czy etui na okulary. Usterki w tych przedmiotach najczęściej wymagają precyzyjnego szycia, takiego, które będzie niewidoczne. Ta czynność wymaga specjalnych, grubych igieł i wyjątkowo zręcznych palców. Warto powierzyć to komuś, kto się na tym zna.
Co jeszcze naprawi kaletnik?
Niektóre pracownie oferują także takie usługi, jak wymiana lub nabicie nowego guzika w dżinsach. Oprócz tego jeśli posiadasz odzież skórzaną, choćby kultową ramoneskę, kaletnik może pomóc Ci w przypadku kłopotów z nitami czy napami i wymienić je na nowe. Po zepsutych zapięciach nie pozostanie ślad, a Ty będziesz mogła ponownie szaleć na rockowym koncercie!
Bardzo często w jednym zakładzie pracują kaletnik i szewc (może być to nawet ta sama osoba). Dzięki temu za jednym zamachem naprawisz torebkę oraz wymienisz fleki w jesiennych kozakach. W przypadku butów takie warsztaty oferują klejenie, szycie, wymianę i naprawę suwaków, a nawet zmianę koloru obuwia! Specjaliści na Twoją prośbę mogą wymienić także wszelkie uszkodzone blaszki, rzepy, które przestały trzymać, założyć antypoślizgowe zelówki lub zabezpieczyć buty przed przemakaniem.
Kaletnik – artysta
Warto jeszcze wspomnieć i podkreślić artystyczny charakter tego, co robi kaletnik. Jego praca twórcza wymaga nie tylko wybitnych zdolności manualnych, ale także wyobraźni plastycznej. I choć, tak jak wspominaliśmy, kaletnik nie jest zawodem bardzo popularnym, to z łatwością można znaleźć pasjonatów tej szlachetnej sztuki.
Dzisiejsi kaletnicy to prawdziwi mistrzowie dłutka. Tworzą paski, portfele, sakiewki, pochwy do noży, czy zakładki do książek, które samodzielnie ozdabiają różnymi wzorami. Swoje wyroby również samodzielnie barwią. Takie akcesoria powstają zazwyczaj na zamówienie, dlatego jest to doskonały pomysł na prezent. Personalizowana galanteria skórzana, która wyjdzie spod ręki kaletnika to prawdziwa gratka dla osób, które lubują się w przedmiotach luksusowych i oryginalnych. Możesz zatem zamówić u kaletnika wyjątkową galanterię tworzoną od podstaw lub zanieść mu swoją torebkę czy pasek, na której wytłoczy on zamówiony przez Ciebie napis, symbol lub rysunek. Taki prezent naprawdę robi wrażenie i będzie widać, że włożyłaś w niego wiele wysiłku.
Naprawa torebek u kaletnika – podsumowanie
Czas na krótkie podsumowanie. Kaletnik zajmuje się tworzeniem i naprawą galanterii skórzanej. To zawód szlachetny, wymagający dużych umiejętności, cierpliwości i szacunku od materiału, z którym się pracuje. Skóra nie jest tworzywem „łatwym”, tym bardziej powinno się doceniać możliwość korzystania z usług takiego fachowca. Ten zawód wymaga też zmysłu estetycznego i niebywałej kreatywności – niektórzy kaletnicy trudnią się bowiem tworzeniem pasków, portfeli czy torebek od podstaw. Oprócz tego w ich rękach leży naprawa torebek skórzanych. Mistrz kaletnictwa uratuje Twoją ulubioną torebkę przed wyrzuceniem. Mało tego! Da jej nowe życie. Może nawet zmienić jej kolor! Podpowie Ci też, jak o nią dbać, by służyła Ci jak najdłużej. Czy warto zatem korzystać wiedzy i profesjonalnych usług mistrza kaletnictwa? My jesteśmy jak najbardziej na tak!